Jedná se o metodu, která byla vyvinuta, uvedena do praxe a i nadále je rozvíjena MUDr. R. Smíškem v Praze. Díky specifické svalové aktivaci dochází během speciálního „cvičení“ k zapojení svalů v určitých řetězcích. Tyto svalové řetězce trup spirálovitě obtáčejí, díky čemuž dochází k tzv. trakci (zjednodušeně – protažení vzhůru) páteře a trupu obecně. Někdy se hovoří o tzv. spirální stabilizaci. Samotná zkratka SM představuje dvě neoddělitelné vlastnosti, které by zdravé páteři neměly chybět – stabilita a mobilita. Jedno bez druhého ztrácí na významu, stabilní páteř bez mobility (pružnosti) stejně jako (hyper)mobilní páteř bez jistého stupně stability připraví svému majiteli chvilky plné různých bolestí a dalších potíží.
Využití této metodiky je velmi široké, spektrum zahrnuje jak poruchy funkční, tak strukturální (u dětí především vadné držení trupu, skoliózy, úrazy, u dospělých pak především výhřezy meziobratlových disků, rovněž vadná držení trupu v dospělosti, prevence funkčních poruch v oblasti trupu a končetin, kompenzace jednostranného sportovního zatížení apod.).
Autor metodiky popisuje svaly v tzv. spirálách a vertikálách. Spirální svalové řetězce trup obkružují, jeho obvod zužují a následkem jejich aktivity je trup vytahován směrem nahoru. Vertikální svalové řetězce mají na trup zcela opačné účinky. Vzhledem k jejich průběhu (shora dolů) mají schopnost trup rozšiřovat a snižovat, což není výhodné. Dochází totiž ke snížení meziobratlových disků, k jejich klínovité deformaci, strukturálním poruchám a celkově k předčasným degenerativním procesům.
Pamatujte si, že nikdy není nic ztraceno. Sval má totiž jednu výjimečnou schopnost. Dokáže regenerovat, ať je vám 20 nebo 90 let, svalová tkáň dokáže „znova narůst“. Ani pokud jste si v neurologické (nebo jiné ordinaci) vyslechli diagnózu výhřezu meziobratlového disku či artrózy velkých kloubů nebo páteře, neznamená to konec pohybu nebo třeba sportování. Právě naopak. Je to okamžik, kdybyste se měli zamyslet a svoje pohybové návyky od základů změnit. Sem tam něco ubrat a sem tam něco přidat. Vždy si totiž dokážeme svalový korzet znova vytvořit. Chce to jen motivaci a pevnou vůli. Bez ní to nepůjde. Svaly se vytvoří jen za předpokladu, že budou používány a to pravidelně. Žádný jiný lék neexistuje. Dalším důležitým poznatkem je skutečnost, že pohyb (svalová funkce) dokáže strukturu (třeba obratel, nebo plotnu) znova formovat, nebo také dále deformovat.
K zapojení svalových spirál se používá speciální pružné lano. Aktivace je vždy komplexní. Nikdy se nezaměřujeme na „posílení“ jednoho svalu nebo jedné svalové skupiny. Cílem je uvést do činnosti celou spirálu a dále jejich kombinace. Zároveň dochází k jakémusi aktivnímu protažení (útlumu) svalových skupin s tendencí k přetížení a zkrácení. Pohyby jsou pomalé a řízené po celou dobu jejich průběhu. Důvodem je vytvoření nových paměťových stop v centrálním nervovém systému a následně jejich udržení (zapamatování), časem poté automatické používání. U dětí je s touto metodou vhodné začínat v období 5 let. Intervence musí být každodenní, optimální doba zátěže se pohybuje kolem 10minut. U terapie skolióz až 30 minut denně.
Je potřebné si uvědomit, že v současné době dochází ke snižování věkové hranice, kdy pozorujeme u dětí tzv. vadné držení těla, výjimkou dnes už nejsou ani děti s bolestí. Faktorů je několik – na jedné straně nedostatek všestranných pohybových aktivit, které by pohybový systém dětí rovnoměrně rozvíjely, na straně druhé nadbytek pohybových aktivit, které jsou jednostranné a přetěžující křehký pohybový aparát. Někdy je v hledání příčin nutné se „vrátit“ do období kojeneckého, nebo batolecího. Bez komentáře pak nechávám pozici v sedu ve škole a v neposlední řadě nezájem rodičů o vyplnění volného času svých dětí vhodnými pohybovými aktivitami.
Samostatnou kapitolou jsou pak skoliózy, pro které je použití této metodiky více než vhodné. V mnoha případech dochází v okamžiku aktivace k aktivnímu vyrovnání skoliotické křivky. Léčba této diagnózy je však dlouhodobá, celoživotní.
V začátcích stavu vadného držení těla pozorujeme svalové nerovnováhy, které jsou ve 100% případů tzv. funkční. S poruchou svalové tkáně jako takové nemá tento stav nic společného, ve skutečnosti dochází k jakýmsi poruchám řízení zdravých svalů. Dochází k substituci správných pohybových programů (vzorců) programy tzv. náhradními. Vadné držení těla má pak přímou souvislost s poruchami pohybového systému v dospělosti. Proto je nutné se poruchami pohybových stereotypů zabývat již v dětském věku. Nezoufejte však, pokud již nejste dětmi, začít se dá v každém věku. První efekty se dostavují již po 2 týdnech pravidelného cvičení. K trvalým změnám pohybových stereotypů dochází po několika měsících pravidelného cvičení. Je potřeba si totiž uvědomit, že pohybová schránka nám má sloužit, pokud možno, co nejdéle.